W początkowym etapie rozwoju potrzeby naszych przodków nie były skomplikowane. Przemieszczali się oni z miejsca na miejsc w poszukiwaniu żywności – przede wszystkim zwierząt, ale w ich jadłospisie znajdowały się także rośliny. Wszystko uległo zmianie wraz z nastaniem podziału pracy. Ludzie zaczęli specjalizować się w konkretnych profesjach, wytwarzaniu dóbr. To z kolei sprawiło, że zaczęto gromadzić nadwyżki. Myśliwy potrzebując narzędzi do polowania i obróbki zwierzyny mógł wymienić swoje towary (skóry i mięso), których przecież mu nie brakowało na strzały i łuki. Barter, czyli wymiana towar za towar, był wiec opłacalny dla każdej ze stron. To z kolei przyśpieszyło rozwój cywilizacji.
Potrzeby stron nie zawsze się zatem uzupełniały. Różne kultury zderzały się ze sobą, a tym samym rosła liczba towarów, które można było wymienić. To z kolei sprawiło, że w każdym zasiedlonym przez naszych przodków zakątku zaczęto, niezależnie od siebie, poszukiwać uniwersalnych towarów, które miałyby wartość samą w sobie. Jednocześnie musiały być to dobra niewielkie, łatwe w transporcie oraz trwałe. Monety zdominowały handel. Nie były jednak w tym czasie jedynym środkiem płatniczym. Banknoty, a raczej ich pierwowzór, wynaleźli Chińczycy. W II w p.n.e. wyemitowano tam papier ze skóry białego jelenia .Taki pieniądz nie miał pokrycia w kruszcu, z którego był wytwarzany. Jego wartość była umowna, narzucona przez cesarza . Chińczycy wyrabiali papiery płatnicze także z innych materiałów, np. włókien konopnych. W XVII wiecznej Szwecji z przyczyny braku złota i srebra, dołączyli miedź do swojego systemu. Wartość kruszcu musiała odpowiadać jej nominałowi. Miedziane monety miały ogromne rozmiary i ważyły nawet 20 kg.
Monety zdominowały handel. Nie były jednak w tym czasie jedynym środkiem płatniczym. Banknoty, a raczej ich pierwowzór, wynaleźli Chińczycy. W II w p.n.e. wyemitowano tam papier ze skóry białego jelenia .Taki pieniądz nie miał pokrycia w kruszcu, z którego był wytwarzany. Jego wartość była umowna, narzucona przez cesarza . Chińczycy wyrabiali papiery płatnicze także z innych materiałów, np. włókien konopnych.
W XVII wiecznej Szwecji z przyczyny braku złota i srebra, dołączyli miedź do swojego systemu. Wartość kruszcu musiała odpowiadać jej nominałowi. Miedziane monety miały ogromne rozmiary i ważyły nawet 20 kg.